Tipy na výlet

Tipy na výlet

Obchodním a společenským střediskem hospodářsky významného regionu Jihomoravského kraje je město Brno. Vzhledem k výhodné poloze v jihovýchodní části České republiky při hranicích s Rakouskem a Slovenskem odnedávna představuje strategickou křižovatku Evropy. S 380 tisíci obyvateli je Brno druhé největší město České republiky a zároveň veletržní centrum střední Evropy - každoročně se zde koná padesát mezinárodních veletrhů a výstav. Město je rovněž kulturním střediskem regionu a nabízí nepřeberné množství divadel, muzeí, kin a obchodů včetně doprovodných služeb a řady společenských a sportovních akcí. Výjimečnost regionu spočívá v dokonalém spojení všech možností velkoměsta s řadou turistických cílů v blízkém okolí.

Svým návštěvníkům brněnské okolí předkládá rozmanitou škálu kulturních, přírodních i technických památek, na své si přijdou i ctitelé moderní architektury a milovníci židovských památek. Čtyři zdejší lokality jsou zapsány v Seznamech světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Vzhledem k úrodné poloze regionu zde má tradici přitažlivá folklorní a vinařská turistika. Proto nejen v centrech podoblastí, ale i v malých obcích naleznete řadu vinařských expozic pojednávajících o pestré historii i bohaté současnosti vinohradnictví a vinařství.

Vila Tugendhat

Snad nejkrásnější pohled na panorama města Brna se nabízí z Černopolní ulice. Zde najdeme jednu z nejvýznamnějších staveb funkcionalistické architektury – vilu Tugendhat. Do dnešní doby se vila Tugendhat zachovala v původní podobě a pro svou originalitu byla zapsána na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO.

Brněnská přehrada

Oblíbené rekreační místo Brňanů s možností vodních sportů a rybolovu. V sezóně funguje pravidelná lodní doprava mezi Brnem a Veverskou Bítýškou. Na pravém břehu přehradní nádrže se tyčí hrad Veveří.

Zoologická zahrada města Brna

Brněnská zoologická zahrada, otevřená koncem léta 1953 na Mniší hoře v Brně – Bystrci, chová na ploše 24 ha téměř tisíc druhů převážně exotických zvířat. Mezi hlavní lákadla bezpochyby patří nové, velmi moderně pojaté expozice. Zajímavou expozicí, otevřenou koncem léta 2003, je výběh vlků a bobrů kanadských, dotvořený replikou indiánského srubu s totemem.

Slavkov u Brna

Jedním z nejatraktivnějších míst je památková zóna Slavkovské bojiště, kde se roku 1805 odehrál jeden z největších střetů napoleonských válek – bitva u Slavkova.

Moravský kras – chráněná krajinná oblast

Jedna z ekologicky nejčistších oblastí České republiky s nádhernou přírodou a více než tisícovkou jeskyní svádí k objevování křehké krásy podzemního světa. Pod zemským povrchem jsou zde ukryty rozsáhlé komplexy krápníkových jeskyní, jejichž přítomnost prozrazují další zvláštnosti – propadání vodních toků, ponorné říčky, závrty a poklesy terénu včetně hlubokých údolí s vápencovými skalními útesy, které slouží jako vynikající horolezecké terény.

Lednicko-valtický areál

Jako jeden z pokladů světového kulturního a přírodního dědictví, je se svými historickými objekty, zahradní architekturou, rybníky a sítí cyklistických tras považován za nejrozsáhlejší člověkem uměle vytvořené území Evropy. Na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO zapsán v roce 1996.

Národní park Podyjí

Vyhlášen v roce 1991, jeden ze čtyř národních parků v České republice, rozkládá se podél meandrů hraničního toku řeky Dyje na ploše přibližně 63 km2 mezi Vranovem a Znojmem, sousedí s Národním parkem Thayatal vyhlášeném na rakouském území.

Znojmo - Bazilika Panny Marie a sv. Václava

Původně románská bazilika z počátku 13. století s gotickým presbytářem, v němž jsou zachovány vyřezávané raně barokní chórové lavice. Unikátní románská krypta.

Židovská čtvrť v Třebíči

Zapsaná 3. července 2003 do prestižního Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO, je mimořádně zachovalým dokladem židovské kultury na Moravě a je jedinou židovskou památkou mimo území Izraele, samostatně zapsanou na seznamu UNESCO.

Zelená hora - UNESCO

Poutní kostel na Zelené Hoře je unikátním uměleckým dílem a nepochybně nejosobitějším počinem geniálního českého architekta vlašského původu Jana Blažeje Santiniho-Aichla ve stylu barokní gotiky. Stavba se vymyká běžným dobovým uměleckým normám a představám. Vzájemný průnik složitých prostorových útvarů, dynamičnost stavební hmoty, popírající veškerou tíži zdiva, to vše svědčí o výjimečnosti této architektury.

Hrad Pernštejn

Pernštejn je jedním z nejnavštěvovanějších moravských hradů, který láká turisty ze širokého okolí. Jak by také ne, na skále nad městysem Nedvědice se tyčí bezmála osm století a za celou svoji historii nebyl nikdy dobyt. Takové sídlo přece stojí za shlédnutí.